




Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD100LBT2 |
|---|---|
| Depth (mm) | 320 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 580 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Tapware Style | Pull Out |
| Sink Type | Topmount |
| Tap Swivel | 130 ° |
| Finish Colour Description | Tap - Chrome with Onyx (black) features |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Sink 25 Years & Tap 5 Years |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T37948 |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Water efficient | 5 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654125233 |
Compare to similar items
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap Onyx FD100LBT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,265
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink Pack MOA360DTPK
$1,939
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Sink with Gareth Ashton Tap and Accessories Pack LUA221TPK
$1,750
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
$1,708
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
$1,293
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,174
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$1,913
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
$1,244
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
