Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TD100T2C |
|---|---|
| Material | Cristalite sink |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Concrete |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Sink in Concrete finish and tap in Concrete/Chrome finish |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654125585 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos Single Bowl Sink and Armando Vicario ISA Pull Out Kitchen Mixer Tap - Concrete Finish TD100T2C
$1,702
| Material | Cristalite sink |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - White TN200T2W
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
$1,076
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey 1 and 3/4 Bowl Sink Pack MOA420DTPK
$1,939
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TC
$937
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,241
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
$1,782
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

