



Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | D100R |
|---|---|
| Material | Nanogranite materials |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 347 (W) x 430 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Red |
| Notes | Can be installed left or right orientation and also taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Rouge colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 846 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654093778 |
Compare to similar items
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100R
| Material | Nanogranite materials |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink CLOTAIRE-1W
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 505 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Large Single Bowl Sink N120B
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA340
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
