

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MD-175D |
|---|---|
| Material | Granite - Greenline |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 197 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 421 x 441 x 197 |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 167 mm |
| Small Bowl Size | 286 x 296 x 167 |
| EAN | 9314654124908 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Green Line Mono 1 & 1/3 Bowl Sink - Day MD-175D
$741
| Material | Granite - Greenline |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200B
$1,178
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200CR
$1,249
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Concrete TN200C-NTH
$798
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink EN175L
$319
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
$1,023
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150B
$1,182
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
