









Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PD150BT |
|---|---|
| Material | Nano-granite |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 231 mm |
| Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 25 years warranty on the sink and 2 years warranty on the tap |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654104924 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink with Tap PD150BT
$2,471
| Material | Nano-granite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco 340 Single Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA340T15
$1,699
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$1,055
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$2,125
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - White TN200T2W
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia 1 and 3/4 Sink with Gareth Ashton Tap and Accessories Pack LUA221TPK
$1,750
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
$937
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
