Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PR100R+ |
|---|---|
| Material | Made from Quality 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 435 mm |
| Height (mm) | 165 mm |
| Width (mm) | 840 mm |
| Length (mm) | 840 mm |
| Bowl Size | 405 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654049669 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Project 100 Single Bowl Sink with Right Hand Drainer PR100R+
$242
| Material | Made from Quality 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Nero NE100SN
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
$3,032
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Concrete TD100CL
$833
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D100SL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Euronox Single Bowl Left Hand Drainer Sink EUA100R
$421
| Material | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer - Day MD-100LD
$1,268
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Bar Sink Artisan Copper BS1CO
$755
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SS
$1,039
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

