






Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PZ340D |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 215 mm |
| Width (mm) | 723 mm |
| Length (mm) | 723 mm |
| Bowl Size | 340 (W) x 380 (D) x 192 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Scotchbrite |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 380 mm |
| Small Bowl Size | 340 (W) x 380 (D) x 192 (H) |
| EAN | 9314654073800 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Piazza Plus Double Bowl Sink PZ340D
$1,393
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Black Pearl CR500DB
$1,739
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Eureka Gold CR500DG
$1,739
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150B
$2,204
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho 1 and 1/3 Bowl Sink N150S
$1,329
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Bronze N200BZ
$1,784
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Large Double Bowl Ceramic Sink CLOTAIRE-2W
$1,663
| Material | Porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Stainless Steel CR500D
$1,785
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
