Specifications & Manuals
| Model Number | WNQ200T |
|---|---|
| Material | 0.9mm Thick Stainless Steel SUS304 |
| Depth (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 446 mm |
| Length (mm) | 782 mm |
| Accessories included | Gareth Ashton Kitchen Mixer (KTA029-BR), Drain Tray (DR006), Dish Drainer (ADT1). |
| Bowl Size | 356 x 406 x 200 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Overflow | |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Tap: 15 years Cartridge, 5 years Product or Parts, 2 years Labour, 5 years on Finishes. Sink: 25 years. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Waste Disposal Compatible | Yes |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink & Tap Packages |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| Small Bowl Size | 356 x 406 x 200 |
| EAN | 9314654124700 |
Compare to similar items
Abey NuQueen Double Sink Pack with Accessories WNQ200T
| Material | 0.9mm Thick Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 540 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA540T15
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Montego Double Bowl Sink Pack MOA360DTPK
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T12
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

