Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 460 (W) x 400 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| Small Bowl Size | 240 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| EAN | 9314654058319 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink ST460DL
$1,783
| Material | Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Copper CR500DCO
$1,739
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Puro D200PL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Polaris N200W
$1,784
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UB
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono 1 and 1/3 Bowl Magma MD-175B
$1,712
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Croma TN200CR-NTH
$1,144
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Concrete TD200CRH
$1,113
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

