

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUA200T5 |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 723 mm |
| Length (mm) | 723 mm |
| Accessories included | Cutting Board, Drainer Tray with Square Neck Mixer (2K1) |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features | Lucia Double Bowl ● Made from quality 1mm thick 304 stainless steel ● Includes designer waste ● Modern sleek lines with a smooth finish ● New modern 3mm bridge between each bowl ● Easy clean & spacious 15mm radius bowls ● Drain Tray - These functional and stylish drainer trays are cleverly designed to fit on top of your sink bowl thus turning a double bowl sink into a single bowl and drainer. Alternatively the tray can locate on the bench next to your sink enabling water to drain off your dishes and flow straight into the sink bowl. ● Compatible with: all Lucia sinks and all Piazza sinks ● Cutting board: Compatible LUA221, LUA200, LUA190, LUA130 and LUA100 2K1 Kitchen Mixer ● Classic design ● Stylish side lever ● Quality finish ● WELS Rating: 4 Star 6.5L/min |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 440 mm |
| Small Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654108861 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T5
$1,531
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
$1,675
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
$1,708
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
$1,201
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
$1,782
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
$1,269
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Croma TN200T2CR
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$1,896
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
