




Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Model Number | LGP180L |
|---|---|
| Material | 1.2mm Thick 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 218 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654102739 |
Compare to similar items
Abey Lago Plus 1 and 1/2 Double Bowl Sink with Right Hand Drainer LGP180L
| Material | 1.2mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EC175L
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Copper CR500DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D200PR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink EN175R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Double Sqaure Bowl Sink Black Pearl CR340DB
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150B
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
