









Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | LG180TPK |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 660 mm |
| Length (mm) | 660 mm |
| Accessories included | Tap, Chopping board, Drainer tray, Basket waste |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | This package includes the Lago LG180 inset sink, CBB220 cutting board, DT-05 stainless steel drain tray, and SK5-AV pull-out kitchen mixer |
|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 160 mm |
| Second Bowl Size | 200mm L x 400mm W x 160mm D |
| EAN | 9314654071233 |
Compare to similar items
Abey Alfresco Party 620 Single Bowl Sink with Accessories FRAP620
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 340 Single Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA340T15
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200T
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
4 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
