


Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EV100 |
|---|---|
| Material | Thick stainless steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 870 mm |
| Length (mm) | 870 mm |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Sink can be rotated to reflect either right or left drainer configurations |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 20 Years+ |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9314654078638 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Evo Single Bowl Sink with Drainer EV100
$681
| Material | Thick stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Alpina VN-100XSW
$905
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer - Day MD-100LD
$1,268
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
$3,032
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR340
$754
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D100BR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Eureka Gold BS2G
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
$457
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl Sink with Drainer TD100C
$990
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
