Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DL180RK |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 1120 mm |
| Length (mm) | 1120 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Tap, Chopping board, Drainer tray, Basket waste |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | 2 x (90mm x 2”) basket wastes included. Inset clips supplied |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Cashmere |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1004 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other Features
| Waste Disposal Compatible | Yes |
|---|
Other
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 180 mm |
| Small Bowl Size | 266 (W) x 405 (D) x 180 (H) |
| Second Bowl Size | 266mm L x 405mm W x 180mm D |
| EAN | 9314654062491 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack DL180RK
$737
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1004 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450DLCO
$2,867
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Mono 1 and 1/3 Bowl Magma MD-175B
$1,383
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Horizont Undermount Double Sink N200UP
$1,784
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 387 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UW
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Cut Out Width (mm) | 810 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150B
$1,182
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450DLB
$2,867
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink MOA360D
$925
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
$1,914
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

