

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CLOTAIRE-3WT |
|---|---|
| Material | Fireclay with a porcelain glaze |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Length (mm) | 898 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Double Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Includes PALAIS Kitchen Mixer in Chrome (4 Star, 7.5L/min) |
| Taphole | |
| Sink Type | Butler |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9314654117450 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Chambord Clotaire 1 and 1/2 Bowl Ceramic Sink Pack CLOTAIRE-3WT
$3,085
| Material | Fireclay with a porcelain glaze |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Double Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T13
$1,116
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200T
$1,420
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,779
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink Pack CLOTAIRE-1WT
$1,810
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
$1,708
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
$2,125
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco 700 Large Bowl Sink with Drain Tray and Gareth Ashton Pull Out Kitchen Mixer Tap FRA700T15
$2,039
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 marine-grade stainless steel |
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
