Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HT1786Z3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | 5 years (appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty) |
| Finish Colour Description | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Filtration | 0.2 Micron water filtration |
|---|---|
| EAN | 9319731070512 |
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Brushed Gold H5E786Z07AU
$3,875
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Filtered Tap Chrome H55786Z00AU
$3,195
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius Arc Boiling Filtered Tap plus Hot and Cold H58786Z05AU
$4,895
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling Filtered Tap Brushed Chrome H5C786Z01AU
$3,875
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap Celsius Cube Boiling Filtered Water plus Hot and Cold - Matte Black MT3786Z3
$2,495
Zip HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Gunmetal H5E786Z09AU
$3,875
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling Filtered Tap Chrome H5C786Z00AU
$3,004
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling Filtered Tap Brushed Brass H5C786Z18AU
$3,875
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

