


Accessories & Add-Ons

Zip Chrome Chill Tap Font Kit - Chrome 92328

Zip Micropurity 0.2 Micron Filter for HydroTaps (after Feb 2017) 93701
Up to 12 months interest free with Zip Money
Zip ChillTap under-bench chilled filtered drinking water appliance.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CT1001-1 |
|---|---|
| Weight (kg) | 25 kg |
| Depth (mm) | 475 mm |
| Height (mm) | 335 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| EAN | 9319731140451 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Chrome H5L788Z00AU
$3,658
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H55788Z01AU
$3,367
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Celsius All-in-One Arc Chilled Filtered Tap plus Hot and Cold H58788Z07AU
$3,998
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Classic Plus Boiling Filtered Tap Brushed Nickel H55786Z11AU
$3,995
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Brushed Gold H5L788Z07AU
$3,580
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zip HydroTap G5 Elite Plus Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H5E788Z01AU
$3,276
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
