

Promotions
Whispair Stockholm 60 Wall Mounted Canopy Rangehood with External Pro Plus Motor X5S06S5EPP
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Wall Mounted Canopy |
|---|---|
| Model Number | X5S06S5EPP |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 75 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Induction compatible |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Features | 4-Button Backlit LED MasterMind Electronic Control. 3 speed setting + Boost Mode. Programmable timer in 10min. increments. Auto-off after 2 hours of inactivity. Suitable for induction cooktops. AISI304 1.2mm food-grade stainless steel. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Motor |
| Boost function |
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| EAN | 0740528965770 |
|---|
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

