


Promotions
Whispair 90cm Stockholm Island Rangehood with Ultra EC On-Board Motor X7S09S6.OU/T
The Whispair X7S09S6.OU/T 90cm Stockholm Island Rangehood is a sleek and stylish addition to any kitchen. With its ultra EC on-board motor, it provides powerful and efficient ventilation for cooking surfaces ranging from 75cm to 100cm. The rangehood is equipped with S-Flow Baffle Filters, which are not only effective at trapping grease and odors, but also dishwasher safe for easy cleaning. The LED lighting, with 6 bulbs at 1.0W each, illuminates your cooking area for enhanced visibility. Made from AISI304 1.0mm high grade stainless steel, the rangehood boasts a durable and elegant finish. The LED backlit 4-button mastermind electronic control, with an LED speed indicator, allows for easy operation and control of the 3 speed settings, including a boost mode for maximum ventilation power. Additionally, the rangehood features a programmable timer in 10-minute increments and an auto shut off after 2 hours of inactivity, providing convenience and energy efficiency. With its KleenAir Ultra EC on-board fan solution, capable of delivering an impressive 1680 m3/hr airflow, this rangehood ensures effective and efficient ventilation for a clean and odor-free kitchen environment.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | X7S09S6.OU/T |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features | ● Suits 75cm - 100cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Baffle Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 6x (1.0W) ● Finish: AISI304 1.0mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Ultra EC On Board Fan Solution - 1680 m3/hr |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 56.5 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0784927560457 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

