Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 2400965000 |
|---|---|
| Weight (kg) | 35 kg |
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 378 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Microwave Volume | 31 L |
| Power (W) | 900 W |
| Finish Colour | Black |
| Microwave Type | Built-In |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Inverter Microwave | |
| Defrost | |
| Steam Microwave | |
| Hot air | |
| Microwave | |
| Microwave and grill | |
| Convection | |
| Combi cooking |
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|---|
| Light type | LED |
Electrical Connection
| Connected load | 2.5 kW |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
| Length of cord | 1.4 m |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
V-ZUG VZUG 45cm Built-In Miwell-Combi Microwave 2400965000
$4,599
| Microwave Volume | 31 L |
|---|---|
| Power (W) | 900 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

