




The V-ZUG V4000 45 WineCooler combines elegant Swiss design with high functionality, perfect for showcasing and preserving up to 17 Bordeaux-size (standard) bottles of wine.
Crafted with Swiss-made quality, it features flexible beech wood shelves that softly slide, allowing you to select or present bottles at an angle for a sophisticated display. With a handle-free TouchOpen door and soft-close functionality, it opens seamlessly with a light tap. SilentPlus technology reduces noise, while controlled lighting offers five dimming levels for a refined, adjustable ambience.
Equipped with PartyCooling for rapid chilling and HygienePlus for added protection, the V4000 45 WineCooler is designed to complement V-ZUG's Excellence line with a mirrored glass front that matches their ovens and steamers, creating a cohesive, stylish kitchen aesthetic.
Crafted with Swiss-made quality, it features flexible beech wood shelves that softly slide, allowing you to select or present bottles at an angle for a sophisticated display. With a handle-free TouchOpen door and soft-close functionality, it opens seamlessly with a light tap. SilentPlus technology reduces noise, while controlled lighting offers five dimming levels for a refined, adjustable ambience.
Equipped with PartyCooling for rapid chilling and HygienePlus for added protection, the V4000 45 WineCooler is designed to complement V-ZUG's Excellence line with a mirrored glass front that matches their ovens and steamers, creating a cohesive, stylish kitchen aesthetic.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5111300031 |
|---|---|
| Weight (kg) | 30.8 kg |
| Depth (mm) | 566 mm |
| Height (mm) | 454 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | Pearl |
| Notes | Please note: this model is designed to be built-in. |
| Finish Colour Description | Pearl (Off-White) Mirror Glass |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 2 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 45 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 17 Bottles |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.2 m |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
Country of Origin
| Origin | Switzerland |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Single Zone Wine cabinet |
|---|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
| Packaging dimensions | 550 x 660 x 660mm |
| Glass Door | |
| Retro Look |
Compare to similar items
V-ZUG V4000 45 WineCooler 17 Bottle Pearl Mirror Glass Left Hinge 5111300031
$7,000
| Default Door Hinge | Left |
|---|
V-ZUG 32 Bottle WineCooler V4000 90 Platinum Right Hinge Wine Fridge 5110200013
$9,200
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
V-ZUG 38 Bottle WineCooler V4000 90 Wine Fridge Left Hinge Pearl Glass 5110200040
$9,200
| Default Door Hinge | Left |
|---|
V-ZUG 17 Bottle V4000 45 WineCooler Black Mirror Glass Right Hinge 5111300014
$7,000
| Default Door Hinge | Right |
|---|
V-ZUG 38 Bottle WineCooler V4000 90 Wine Fridge Right Hinge Pearl Glass 5110200039
$9,200
| Default Door Hinge | Right |
|---|
V-ZUG 32 Bottle WineCooler V4000 90 Platinum Left Hinge Wine Fridge 5110200014
$9,200
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
V-ZUG V4000 45 WineCooler 17 Bottle Platinum Mirror Glass Left Hinge 5111300023
$7,000
| Default Door Hinge | Left |
|---|
V-ZUG 38 Bottle WineCooler V4000 90 Black Right Hinge Wine Fridge 5110200007
$9,200
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

