Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | 3108165510 |
| Weight (kg) | 18.5 kg |
| Depth (mm) | 514 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Years manufacturer warranty valid on purchases from the 1st of November 2021 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Slider switch |
| Timer |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 886 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
Country of Origin
| Origin | Switzerland |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 11.1 kW |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 48 A |
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| EAN | 4415556667922 |
Compare to similar items
V-ZUG 90cm Induction Cooktop 3108165510
$3,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 886 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

