


Promotions
This 57cm Natural Gas Cooktop offers a spacious cooking area with four gas burners, including a high-speed rapid burner to get fast heat when you need it, like to bring large pots of water to the boil. Infinite power level variability allows you to easily attain the exact heat you’re after.
Everything is easily controlled using the simple control dials at the front of the unit. The sleek black surface is easy to keep clean and provides a modern, stylish look for any kitchen. For added peace of mind, V-ZUG offers a two year warranty.

Convenient dial controls
The control dials are handily located at the front of this cooktop allowing you to easily adjust the heating of your burners. They also feature automatic ignition - just twist and push the knob to light the burner.

Safe and secure
Sturdy enamel trivets are included with the cooktop to help keep your pots and pans stable during cooking.

Flame failure device
For added safety, this gas cooktop features a flame failure device. This feature stops the supply of gas to the burners if the flame is extinguished.

Rapid burner
This cooktop includes a rapid burner ideally used for frying or deep-frying. This versatile burner can also be used for stewing, steaming, and reducing sauces so you can cook up a delicious feast.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | 3108965415 |
| Depth (mm) | 501 mm |
| Height (mm) | 134 mm |
| Width (mm) | 571 mm |
| Cooktop Material | Enamel |
| Finish Colour | Black |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Enamel |
| Wok burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Cooking Zone ● Standard maximum 1806W ● Standard 1806W ● Rapid 3194W ● Economy 1111W |
|---|---|
| Control type | Dial |
| Portable |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 84 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.7 m |
| Origin | Switzerland |
|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| EAN | 7630029417744 |
Compare to similar items
V-ZUG 90cm GAS951GSBZ Natural Gas Cooktop 3107265505
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 886 mm |
V-ZUG 60cm Natural Gas Cooktop GAS641GSBZ 3107165405
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
V-ZUG GAS731GKBZ3 70cm Natural Gas Cooktop 3107565305
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
V-ZUG 40cm Natural Gas Cooktop GAS421GSBZ 3106465205
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 373 mm |
V-ZUG 40cm Natural Gas Cooktop GAS411GSBZ 3106365105
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 373 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


