Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | GK46TIAKSF |
| Depth (mm) | 501 mm |
| Height (mm) | 50 mm |
| Width (mm) | 761 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 4 |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer's warranty |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 767 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 32 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator |
Other Features
| Control type | Touch controls |
|---|---|
| Portable | |
| Timer | |
| Easy clean cooking surface |
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 7640151631949 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
V-ZUG 80cm Induction Cooktop GK46TIAKSF
$1,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 767 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

