Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CSTXSLZ60FY |
|---|---|
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 454 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 1 x Durgol Oven Descaler, 1 x Food probe |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black glass with retractable handle |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | #9679; Full colour graphic display ● Electronic Steam System (ESS) ● Choose from 10 display languages ● Store up to 24 programs ● EcoStandby ● Retractable handle ● Climate sensor ● Minimum temperature of 30°C in steam mode ● Maximum temperature of 230°C with forced convection/hot air ● User-controlled descaling ● Energy efficiency rating: A+ |
|---|---|
| Control type | Dial |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Automatic defrost | |
|---|---|
| Number of Functions | 19 |
| Gourmet guide | |
| BakeOmatic | |
| Fan bake | |
| Steam | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Roast | |
| Humid hot air | |
| Soft roasting | |
| Favourites | |
| Fan grill | |
| Gourmet steam | |
| Hot air steam | |
| Hot air | |
| Regeneration | |
| Professional baking | |
| Own recipes | |
| Soft roasting with steam | |
| Vacuisine | |
| Wellness | |
| Automatic regeneration | |
| Easy cook |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.7 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
| Length of cord | 1.8 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection |
Country of Origin
| Origin | Switzerland |
|---|
Volume
| Oven Volume | 51 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Steam Oven |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 7630029409961 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
V-ZUG 45cm Compact Built-In Combi-Steam Oven CSTXSLZ60FY
$9,499
| Oven Volume | 51 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

