



Promotions
Premira 900mm Stainless Steel Wall Rangehood679m3/hrLED with warm light4 Power levelsFan speed displayDishwasher safe grease filterEdge filtration with perimeter edge extraction for excellent cooking vapour capture7 Layer filtersFlue cover must be purchased separately
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 550 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 475 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 679 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Control type | Touch controls |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
| Clean filter indicator |
Filters
| Filter material | Fleece |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 51 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


