




4 payments of $244.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | VA009SW |
|---|---|
| Material | QUARRYCAST™ |
| Depth (mm) | 411 mm |
| Height (mm) | 117 mm |
| Width (mm) | 612 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | South Africa |
|---|
Compare to similar items
Victoria + Albert Steller 60 Countertop Basin White VA009SW
$979
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Victoria + Albert Barcelona 64 Countertop Basin - Gloss White VBBAR64NO
$1,005
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Maru 42 Countertop or Semi Inset Basin - Gloss White VBMAU42NO
$890
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Seros 55 Countertop Basin - Gloss White VBSER55IO
$990
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Lussari 55 Countertop Basin - Gloss White VB-LUS-55-IO
$980
| Material | QUARRYCAST |
|---|
Victoria + Albert Drayton 40 Countertop Basin - Gloss White VBDRA40NO
$890
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Barcelona 64 Countertop Basin - Matte White VBBAR64MSMNO
$1,005
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Lussari 55 Countertop Basin - Matte White VB-LUS55M-SM-IO
$980
| Material | QUARRYCAST |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
