








Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|---|
| Weight (kg) | 86.3 kg |
| Depth (mm) | 763 mm |
| Height (mm) | 599 mm |
| Width (mm) | 1647 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Bath Type | Freestanding |
|---|---|
| Bath Capacity (Litres) | 348 L |
| Waste Included |
Other
| EAN | 4415556671363 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Victoria + Albert Seros 1650 Freestanding Bath - Gloss White SE1-N-SW-NO
$6,325
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Seros 1650 Freestanding Bath - Matte White SE1M-N-SM-NO
$6,325
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Seros 1800 Freestanding Bath - Matte White SE2M-N-SM-NO
$6,820
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Pico 1500 Freestanding Bath - Gloss White VA006SW
$6,880
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Maderas 1700 Freestanding Clawfoot Bath - Gloss White VA001BN
$4,594
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Lipari 1780 Freestanding Bath - Gloss White VA010-1780SW
$5,900
| Material | Quarrycast |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
