






4 payments of $286.25 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Quarrycast |
|---|---|
| Weight (kg) | 9 kg |
| Depth (mm) | 382 mm |
| Height (mm) | 148 mm |
| Width (mm) | 916 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Number of tapholes | 0 |
| Finish | Gloss |
| Optional Extras | Kit 25 basin waste |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | South Africa |
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 10 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Inset / Undercounter |
| Waste Included | |
| Taphole Configuration | No Taphole |
| Bathroom Basin Shape | Rectangular |
Other
| EAN | 824438376694 |
|---|
Compare to similar items
Victoria + Albert Rossendale 91 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS91IO
$1,145
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 52 Undermount Basin Basin - Matte White UBLAC52MSMIO
$759
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Barcelona 56 Undermount Basin - Matte White UBBAR56MSMIO
$840
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Rossendale 122 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS122IO
$1,440
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 52 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-52-IO
$759
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Kaali 60 Undermount Basin - Gloss White UBKAA60IO
$850
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 49 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-49-IO
$759
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Kaali 46 Undermount Basin - Gloss White UBKAA46IO
$770
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Barcelona 56 Undermount Basin - Gloss White UBBAR56IO
$840
| Material | Quarrycast |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

