



Victoria + Albert Rossendale 107 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS107IO
4 payments of $322.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Quarrycast |
|---|---|
| Weight (kg) | 9 kg |
| Depth (mm) | 379 mm |
| Height (mm) | 141 mm |
| Width (mm) | 1065 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Number of tapholes | 0 |
| Finish | Gloss |
| Optional Extras | Kit 25 basin waste |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | South Africa |
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 12 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Inset / Undercounter |
| Waste Included | |
| Taphole Configuration | No Taphole |
| Bathroom Basin Shape | Rectangular |
Other
| EAN | 824438376670 |
|---|
Compare to similar items
Victoria + Albert Rossendale 107 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS107IO
$1,290
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Kaldera 56 Undermount Basin - Gloss White UBKAL56IO
$770
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 49 Undermount Basin Basin - Gloss White UBLAC49IO
$759
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Kaali 48 Undermount Basin - Gloss White UBKAA48IO
$810
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Pembroke 52 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DU-PEM-52-IO
$830
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Rossendale 122 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS122IO
$1,440
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 56 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-56-IO
$780
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Laceno 52 Undermount Basin Basin - Gloss White UBLAC52IO
$759
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 49 Under Counter Basin - Matte White UB-LAC49M-SM-IO
$759
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
