





Victoria + Albert Rossendale 122 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS122IO
4 payments of $360 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Quarrycast |
|---|---|
| Weight (kg) | 12 kg |
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 148 mm |
| Width (mm) | 1215 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Number of tapholes | 0 |
| Finish | Gloss |
| Optional Extras | Kit 25 basin waste |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | South Africa |
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 15 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Inset / Undercounter |
| Waste Included | |
| Taphole Configuration | No Taphole |
| Bathroom Basin Shape | Rectangular |
Other
| EAN | 824438373662 |
|---|
Compare to similar items
Victoria + Albert Rossendale 122 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS122IO
$1,440
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Rossendale 107 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS107IO
$1,290
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 52 Undermount Basin Basin - Matte White UBLAC52MSMIO
$759
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 52 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-52-IO
$759
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Laceno 56 Undermount Basin Basin - Matte White UBLAC56MSMIO
$780
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 57 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-57-IO
$780
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Laceno 57 Under Counter Basin - Matte White UB-LAC57M-SM-IO
$780
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Laceno 49 Undermount Basin Basin - Matte White UBLAC49MSMIO
$759
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 49 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-49-IO
$759
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
