




Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|---|
| Depth (mm) | 518 mm |
| Height (mm) | 170 mm |
| Width (mm) | 392 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 11.8 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Under Counter |
| Accessible |
Other
| EAN | 4415556671059 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Victoria + Albert Laceno 52 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-52-IO
$759
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Laceno 56 Undermount Basin Basin - Gloss White UBLAC56IO
$780
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 56 Undermount Basin Basin - Matte White UBLAC56MSMIO
$780
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Kaali 48 Undermount Basin - Gloss White UBKAA48IO
$810
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Laceno 57 Under Counter Basin - Gloss White UB-LAC-57-IO
$780
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Barcelona 56 Undermount Basin - Gloss White UBBAR56IO
$840
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Pembroke 52 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DU-PEM-52-IO
$830
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Rossendale 107 Inset or Undercounter Basin - Gloss White DUROS107IO
$1,290
| Material | Quarrycast |
|---|
Victoria + Albert Barcelona 56 Undermount Basin - Matte White UBBAR56MSMIO
$840
| Material | Quarrycast |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
