Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CHESTERRUBBERSINKMAT |
|---|---|
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | - |
Warranty
| Manufacturer Warranty | - |
|---|
Compare to similar items
Turner Hastings Cuisine Round 47 x 47 Brushed Brass Grid CUR471SSG-BB
$391
| Material | Brushed Brass PVD |
|---|
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Matte White 90BW-MW
$138
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Novi 50 Protective Stainless Steel Grid NO50SSG
$196
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Stainless Steel Grid CU81SSG
$284
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Chester 90 x 50 Protective Grid For Left Hand Bowl - Brushed Brass 4A41312-BB
$358
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Brushed Brass RM4332-BB
$211
| Material | 304 stainless steel and rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
Turner Hastings Cuisine 46 x 46 Stainless Steel Grid CU46SSG
$184
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 100 x 47 Protective Grid - Brushed Brass PA1001SSG-BB
$510
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

