











Accessories & Add-Ons

The Galley Manual Strainer Basket Stainless Steel M-DRN-MSS
In The Galley, you can chop, strain and mix easily and ergonomically to prepare a meal and efficiently transition to cooking with a cooktop nearby. Using various Serving Boards, quickly and conveniently transform your ‘Prepare and Cook’ station into a serve station, or set out drinks and hors d’oeuvres to create an ideal entertain station. The matte black Graphite Wood Composite material perfectly complements a contemporary, transitional, or traditional kitchen design and looks wonderful with a wide range of cabinet and countertop colours. This high-performance, dense material is only ½ inch thick, is gentle on your knives, and is easy to clean in the Workstation or in the dishwasher. These inclusive, versatile kitchen units include nine culinary/wash tools to ensure you have everything at your fingertips - from prep to clean up.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWW-6-D-GT |
|---|---|
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1765 mm |
| Accessories included |
|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Large - Recommended for 1-2 people. The undermount installation of this sink is custom and requires additional framing around the basin. Full details and instructions are provided with the product and can be found as an attachment below. |
| Finish Colour Description | Graphite Wood Composite |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
The Galley Ideal Work & Wash Station 6D Graphite Wood IWW-6-D-GT
$12,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal WashStation 4S Wash Kit White Resin IWA-4-S-WH
$6,495
| Material | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal BarStation 18 Grey Resin IBS-18-C-GR
$3,395
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit - American Black Walnut IWS-4-S-WA
$7,495
| Material | 316 marine-grade stainless steel basin angel finish |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop WashStation 3S Plus DryDock 12 Natural Golden Bamboo IWA3SDD12STTBA
$11,176
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 4S Graphite Wood Composite IWS-4-S-TT-GT
$10,272
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 5 Culinary Kit - Gray Resin IWS-5-S-GR
$7,995
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 Graphite Wood Composite IBS-18-C-TT-GT
$4,395
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

