


Accessories & Add-Ons

The Galley Manual Strainer Basket Stainless Steel M-DRN-MSS
The Galley Ideal WashStation™ 4D with SilentArmor™ sound reduction technology. Upper Tier Drying Rack, Lower Tier Wash Caddy, Lower Tier Wash Bowl, Upper Tier Utensil Caddy included.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWA-4-D-GT |
|---|---|
| Material | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1156 mm |
| Accessories included | Upper Tier Drying Rack, Lower Tier Wash Caddy, Lower Tier Wash Bowl, Upper Tier Utensil Caddy |
| Bowl Type | Double |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Finish Colour Description | Graphite Wood Composite / Graphite Resin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
The Galley Ideal WashStation 4D Double Bowl Wash Kit Graphite Resin IWA-4-D-GT
$8,495
| Material | 16GA 316L stainless steel indoor/outdoor |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 3S Plus DryDock 12 American Black Walnut IWS3SDD12STTWA
$12,604
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 7 Culinary Kit - White Resin IWS-7-S-WH
$9,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 7 Culinary Kit - Gray Resin IWS-7-S-GR
$9,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop WashStation 3S Plus DryDock 12 Designer White Resin IWA3SDD12STTWH
$10,890
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 6 Culinary Kit - Gray Resin IWS-6-S-GR
$8,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 American Black Walnut IBS-18-C-TT-WA
$4,695
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop WashStation 3S Plus DryDock 12 Natural Golden Bamboo IWA3SDD12STTBA
$11,176
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1118 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

