

Studio Bagno Unlimited 47 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UNL04700L-1 UNL04700L1
4 payments of $174.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Unlimited is a comprehensive series of seven basins designed and developed for Studio Bagno. The directional styling features fine pencil line walls which provide interesting shadow lines. Eminently practical this elegant series is enhanced by lustrous glazing and the waste is positioned to the rear to assist in concealing the bottle trap if wall mounted or to return valuable space to the vanity if so installed.
Notes:
32mm overflow plug and waste not included.
Wall fixing bolts included.
Notes:
32mm overflow plug and waste not included.
Wall fixing bolts included.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | UNL04700L1 |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Weight (kg) | 14 kg |
| Depth (mm) | 465 mm |
| Height (mm) | 125 mm |
| Width (mm) | 465 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 5 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196002322 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Unlimited 47 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UNL04700L-1 UNL04700L1
$699
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Prossimo 50 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NX255-1
$479
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 65 Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHAX65-1
$1,059
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Edge MK2 Round Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White EDGEMK2RL-1
$489
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 120 Bench or Wall Basin with 6 Tap Holes - Gloss White UNL12000L-6 UNL12000L6
$2,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Soul 4H Bench Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SOL13-3 SOL13/3
$1,249
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Milady 30 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White MI30-1
$579
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Syesis 50 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SYN50-1 SYN50/1
$649
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

