




4 payments of $237.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 130 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 17 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196003763 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Shard 60 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA60-1 SHA601
$949
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Metamorfosi 4 Bench Basin - Black and White MET42600BN
$1,299
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 90 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White UNL09000L-0 UNL09000L0
$1,159
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Indigo FRM60-IN FRM60IN
$1,348.50
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 55 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NUR551
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 120 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UTL04-1 UTL041
$2,319
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Mini Milk Right Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 001-311-B 001311B
$629
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Black FRM60-MB FRM60MB
$1,348.50
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

