


4 payments of $199.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | 32mm non-overflow plug and waste not included |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 14.5 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196001301 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Shard X Mini Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHAXMIN-0 SHAXMIN0
$719
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 100 Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White UNL10000L-2 UNL10000L2
$1,449
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Edge MK2 Round Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White EDGEMK2RL-1
$489
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Edge MK2 Round Right Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White EDGEMK2RR-1
$489
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 65 Bench Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHAX65-3 SHAX653
$1,059
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Edge MK2 Square Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White EDGEMK2SL-1
$489
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 81 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA81L-0 SHA81L0
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

