


Accessories & Add-Ons

Aero 150mm Metal Roof Ducting Kits ADK150MET

Aero 150mm Tiled Roof Ducting Kits ADK150TILE

Aero 150mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK150WALL

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KT90BA |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 900 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 3 x Aluminium grease filters |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White enamel finish |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated |
Other Features
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 41 - 56 |
|---|---|
| Noise when working | 56 dB |
Filters
| Number of filters | 3 |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| EAN | 8017709217099 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Canopy Stainless Steel Canopy SHW910X2
$2,061
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 60cm Wall Mount Stainless Steel Canopy Rangehood KBTAU600XE
$1,629
| Max Air Capacity | 686 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg Classic Aesthetic Stainless Steel Canopy Rangehood KSE110XA
$3,690
| Max Air Capacity | 702 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 250 W |
Smeg 90cm Victoria Canopy Rangehood Dolce & Gabbana Divina Cucina KT90DGM
$5,990
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
