Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SFA4920VCX |
|---|---|
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 456 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | Chrome grill insert, 2 x chrome shelves, 40mm enamelled baking tray, 20mm stainless steel tray, 40mm perforated stainless steel tray, sponge |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Functions
| Supercook | |
|---|---|
| Number of Functions | 16 |
| Dough proving | |
| Bakers function | |
| Full grill | |
| Steam | |
| Fan forced | |
| Keep warm | |
| Defrost by weight | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Defrost by time | |
| Convection | |
| Easy cook |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Ever Clean Enamel - The superior quality of Smeg’s patented Ever Clean enamel, which is highly durable and easy to clean, is the result of nearly 70 years of enameling expertise; ensuring long-life performance of every Smeg oven. ● Smartsense - Smeg’s SmartSense intuitive program selection is easy-to-read in the large LCD panel. Effortlessly select oven functions, temperature and time for cooking; enter the time you want your meal to be ready and your delay start is calculated for you; or cook 20 pre-programmed favourites at the flick of a button. ● +20 SmartSense auto menus ● Large LCD display ● 3 Cooking levels ● 1.2L water tank capacity ● Thermostat control 30 - 250ºC ● Thermal protection system ● Steam stop ● Smeg ever clean enamel |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Oven Type | Single Oven |
| Vapour clean | |
| Sabbath mode |
Electrical Connection
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 3.1 kW |
| Maximum current rating | 14 A |
| Length of cord | 1.15 m |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Volume
| Oven Volume | 50 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Steam Oven |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8017709224554 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Smeg 45cm Victoria Aesthetic Compact Electric Built-In Combi-Steam Oven SFA4920VCX
$2,045
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Pyrolytic Combi Steam Oven Matte Black SOPA6302S2PN
$4,090
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 78 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Compact Classic Steam 100 Oven Matte Black SOA4302S3N
$4,208
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 40 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

