Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | PV175CN2AU |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 720 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black Ceramic |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Trivets | Cast iron |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Wok Burner |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 564 mm |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| Oven Bundle | |
| EAN | 8017709268893 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 72cm Linea Aesthetic Natural Gas Cooktop PV175CN2AU
$3,490
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 564 mm |
Smeg 30cm Classic Aesthetic Natural Gas Cooktop PGA31G-1
$1,976
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 292 mm |
Smeg 90cm Classic Aesthetic Stainless Steel Gas Cooktop PGA95-4
$2,189
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 847 mm |
Smeg 72cm Classic Gas On Tempered Glass Cooktop PV375NAU
$2,031
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 564 mm |
Smeg 30cm Classic Aesthetic Stainless Steel Cooktop PGA32G
$1,965
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 292 mm |
Smeg 75cm Classic Aesthetic Ceramic Glass Cooktop PV375CNAU
$2,410
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 564 mm |
| Power (W) | 1 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

