Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | PX175LAU |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 725 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
Other Features
| Features | Flame failure device on all burners Can be converted to ULPG Automatic electronic ignition Cooktop Burners Power Centre (wok) 17 mj/hr Front left 4.8 mj/hr Rear left 9.5 mj/hr Front right 6.1 mj/hr Rear right 6.1 mj/hr |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 660 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| EAN | 8017709261283 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 72cm Linea Gas Cooktop PX175LAU
$1,590
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 660 mm |
Smeg 90cm Classic Aesthetic Stainless Steel Gas Cooktop PGA95-4
$2,188
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 847 mm |
Smeg 30cm Classic Aesthetic Stainless Steel Cooktop PGA32G
$1,990
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 292 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

