Specifications & Manuals
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | PV695LCNXAU |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 102 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black ceramic glass with stainless steel trim |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Portable | |
| Timer | |
| Easy clean cooking surface |
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 848 mm |
| Integrated Deep Fryer | |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Teppanyaki Plate |
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| Oven Bundle |
Compare to similar items
Smeg 90cm Dolce Stil Novo Aesthetic Natural Gas Cooktop PV695LCNXAU
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 848 mm |
Smeg 60cm Classic Matte Black Stainless Steel PX364LMBAU
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 1 W |
Smeg 60cm Classic Aesthetic Gas Cooktop PGA64
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 488 mm |
| Cut Out Width (mm) | 592 mm |
Smeg 90cm Classic Aesthetic Natural Gas Cooktop PSA906-4
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 878 mm |
Smeg 72cm Classic Aesthetic Natural Gas Cooktop PGA75-4
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
Smeg 72cm Classic 5 Burner Stainless Steel Gas Cooktop PX375LAU
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 660 mm |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

