Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | SIM693WLDR |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 53 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black ceramic glass surface with copper trim |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 6 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Slider switch |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 10.8 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 47 A |
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| Oven Bundle | |
| EAN | 8017709221959 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Dolce Stil Novo Aesthetic Induction Cooktop SIM693WLDR
$5,490
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Smeg 93cm Linea Induction Cooktop SIA1963D
$9,340
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 916 mm |
Smeg 90cm Isola Aesthetic 6 Burner Induction Cooktop with Silver Frame SISL7964X
$5,490
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Glass |
| Power (W) | 11100 W |
Smeg 70cm Induction 4 Burner Cooktop SAI4744D
$2,131
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Smeg 90cm Dolce Stil Novo Induction Cooktop SIM6964R
$4,920
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
Smeg Linea 90cm Multizone Induction Cooktop with AutoVent 2.0 Neptune Grey SIM1964DG
$3,770
| Cut Out Depth (mm) | 50 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 860 mm |
Smeg 60cm Classic Series Induction Cooktop - Eco Power SI2641DAU
$1,278
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 478 mm |
| Cut Out Width (mm) | 555 mm |
| Power (W) | 2800 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

