Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | PVL6106CNAU |
| Weight (kg) | 20.4 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 92 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Optional accessories: 1 x Artistic pan stands, Birds design (KPDSN100B), 1 x Artistic pan stands, Fruit design (KPDSN100F), 1 x Artistic pan stands, Butterflies design (KPDSN100I), 1 x Artistic pan stands, Leaves design (KPDSN100L) |
| Finish Colour Description | Black ceramic glass |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years parts & labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 6 Burners |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 13 kW |
| Length of cord | 1.2 m |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Other
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
| EAN | 8017709259594 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 100cm Dolce Stil Novo Natural Gas Cooktop PVL6106CNAU
$5,990
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Smeg 90cm Classic Aesthetic Natural Gas Cooktop PSA906-4
$3,350
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 878 mm |
Smeg 60CM Classic Gas on Tempered Glass Cooktop PV364NAU
$1,913
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 564 mm |
Smeg Classic 90cm Gas on Tempered Glass Cooktop PV395LNAU
$2,690
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 848 mm |
Smeg 60cm Classic Matte Black Stainless Steel PX364LMBAU
$1,625
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 1 W |
Smeg 90cm Classic 5 Burner Stainless Steel Cooktop PSA9062
$2,960
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 878 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

