

Part of the Divina Cucina range in collaboration with Dolce & Gabbana, this exquisitely styled canopy rangehood from SMEG brings Italian vibrancy and heritage to your kitchen. A tribute to Italy’s roots, the eye-catching design is rendered with bold colours of majolica print in shades of blue and white. Capturing the beauty of the Sicilian landscape, this rangehood is an unforgettable design statement that adds a unique flavour to your kitchen aesthetic. Paired with SMEG’s cooking technologies and exceptional engineering, you can cook and entertain with Italian flair.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KT90DGM |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 740 mm |
| Width (mm) | 895 mm |
| Finish Colour | Blue |
| Finish Colour Description | Glossy Maiolica |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|---|
| Light type | LED |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
Other
| EAN | 8017709266714 |
|---|
Compare to similar items
Smeg 90cm Victoria Canopy Rangehood Dolce & Gabbana Divina Cucina KT90DGM
$5,990
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|
Smeg 37cm Stainless Steel Wall Mounted Canopy Rangehood SHW410X1
$2,146
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 620 m³/h |
| Power (W) | 250 W |
Smeg 90cm Universale Canopy Rangehood Stainless Steel with Black Glass Front KBT9L4VN
$1,923
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 705 m³/h |
| Power (W) | 230 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
