Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SFPR9604NR |
|---|---|
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 475 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Accessories included | 1 x Chrome grill insert, 1 x Chrome shelves, 1 x 40mm enamelled baking tray and 1 x Full telescopic guides |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black eclipse glass with copper trim |
Functions
| Supercook | |
|---|---|
| Eco | |
| Number of Functions | 17 |
| Dough proving | |
| Bakers function | |
| Full grill | |
| Base heat | |
| Fan forced | |
| Keep warm | |
| Fan forced and grill | |
| Pyrolytic | |
| Defrost by weight | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Pyrolytic eco | |
| Defrost by time | |
| Convection |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Cool touch door |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Timer | |
| Oven Type | Single Oven |
| Sabbath mode |
Volume
| Oven Volume | 100 L |
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 15 A |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8017709258221 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Dolce Stil Novo Aesthetic Thermoseal Pyrolytic Built-In Oven SFPR9604NR
$7,990
| Oven Volume | 100 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 76cm Stainless Steel Classic Pyrolytic Oven SOPA3302TPX
$7,890
| Power (W) | 4000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 111 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Classic Pyrolytic Built In Oven Matte Black SOPA6301TN
$1,897
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 78 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Matte Black Classic Pyrolytic Oven SOPA6302TN
$2,790
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Classic Pyrolytic Built In Oven Stainless Steel SOPA6301TX
$1,897
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 78 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

