Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SFPA9305SPX |
|---|---|
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Fingerprint proof stainless steel & Eclipse high visibility black glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Keep warm | |
| Pyrolytic |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|
Safety Features
| Child lock |
|---|
Volume
| Oven Volume | 129 L |
|---|
Other
| Steam Ovens | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8017709290917 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Classic Thermoseal Pyrolytic Built-In Oven SFPA9305SPX
$9,390
| Oven Volume | 129 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Classic Pyrolytic Built In Oven Matte Black SOPA6301TN
$2,040
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 78 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Classic Pyrolytic Oven - Matte Black SFP9302TN
$5,875
| Oven Volume | 126 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 76cm Classic Aesthetic Pyrolytic Built-In Oven SOA330X1
$6,490
| Oven Volume | 130 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 70cm Classic Pyrolytic Oven Stainless Steel SFPA7302TX
$6,343
| Oven Volume | 77 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

