



Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Model Number | SOA6606WM2PNR |
|---|---|
| Weight (kg) | 45.9 kg |
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 592 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Power (W) | 3000 W |
| Accessories included | 1 x Chrome grill insert |
| Finish Colour | Black Glass |
| Notes | ** This model has a 15Amp plug and Lead Attached that your electrician can remove and hardwire if required.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Eclipse Glass with Copper Trim. |
| Interior finish | Enamel |
| Microwave and grill with fan | |
|---|---|
| Convection bake | |
| Eco | |
| Number of Functions | 15 |
| Fan assisted top and bottom | |
| Bottom heating | |
| Inverter Microwave | |
| Fan forced | |
| Pizza | |
| Fan grill | |
| Hot air and bottom element | |
| Intensive heat | |
| Large grill | |
| Microwave | |
| Microwave and grill | |
| Microwave and fan heating |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | TFT Touchscreen |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Side Opening | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Vapour clean | |
| Easy clean cooking surface | |
| Power levels | 7 |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Cut Out Note | Cut Out Dimensions are available within the Specification Sheet. |
|---|
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | This product requires a 15amp electrical connection. It will not work with standard Australian 10amp electrical sockets. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 13 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 79 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 68 |
| Multi Function | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8017709313784 |
| Proofing |
Compare to similar items
Smeg 60cm Dolce Stil Novo Speedwave Combi Microwave Black Glass Oven SOA6606WM2PNR
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 79 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg Linea Series Black Glass Combi Microwave Oven SFA4101SUN
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Linea Compact Speed Combi-Microwave Built-In Oven - Black SOA4102M1N
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 45cm Compact Stainless Steel Classic Speed Oven SOA4302M1X
| Power (W) | 3300 W |
|---|---|
| Oven Volume | 40 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
