Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | A5AU-81 |
| Weight (kg) | 167 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 894 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Accessories included | Other gas nozzles included: G30 LPG liquid gas. Top oven: 2 x oven grid with back stop, 2 x wide baking trays, 1 x wok stand. Secondary Oven: 1 x rack with back and side stop, 1 x grill mesh, 1 x 140mm deep tray, Pizza accessories: refractory stone + cover + shovel, 3 x Catalytic panels. |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 77 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 54 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet with Gas Cooktop. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 7 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 7 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Double Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 7 Burners |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Full grill | |
| Bottom heater with fan | |
| Eco Mode | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| High Bake |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.7 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 34 A |
| Length of cord | 1.5 m |
Display
| Display |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Volume
| Oven Volume | 160 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| A true family size oven | |
| Primary Product Category | Dual Fuel Freestanding Ovens |
| Oven capacity | 131 L |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 131 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8017709290047 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 150cm Classic Double Dual Fuel Stainless Steel Freestanding Oven A5AU-81
$13,334
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 160 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Dual Fuel Freestanding Oven Stainless Steel FSP9610X1
$4,989
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Portofino Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Sunshine Yellow CPF9GPYWA
$6,490
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Power (W) | 4000 W |
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Classic Freestanding Dual Fuel Oven-Stainless Steel FS9606XS1
$2,956
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 120cm Portofino Pyrolytic Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CPF120IGMPTA
$14,990
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Dual Fuel Freestanding Oven- Anthracite FS9606AS-1
$2,976
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Power (W) | 3200 W |
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Classic Freestanding Dual Fuel Matte Black Stove CS9GMMBA2
$4,782
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

